13 Temmuz 2009 Pazartesi

Kabus Görmek


Dün gece Nicholas Cage'in son filmi Kehanet'i izledik eşimle. Gerilim filmi olduğunu bilseydim izlemezdim, ben daha çok böyle esrarengiz olayların olduğu bir action filmi bekliyordum. Aslında sonu da berbattı bayağı güldük ama sonuna gelene kadar biraz gerildim. Ve bu gerilimin etkisiyle yatınca, uzun süredir dizi halinde gördüğüm kabuslara yeni bölümü de eklenmiş oldu. En heyecanlı yerinde eşimin beni sarsmasıyla uyandım. Kötü rüyaları anlatmak iyi değildir derler o yüzden anlatmıyorum.
Peki kabus nedir acaba? Baktım acaba deliriyor muyum yoksa herşey Kehanet yüzünden mi :)

Vikipedi diyor ki:
Kâbus en genel olarak uyurken kişiye güçlü bir duygusal rahatsızlık veren rüyalardır. Hayalet, canavar, cadı, vahşi hayvan gibi korku ve terör ögeleri içerebilirler. Acı çekme, düşme, boğulma ve ölme de sık rastlanan kâbuslardandır. Yüksek ateş gibi fizyolojik nedenlerden olabilecekleri gibi, kâbusu görenin hayatındaki beklenmedik bir stres ya da travma gibi psikolojik nedenleri de olabilir. Kimi zaman nedensiz yere görüldükleri de olabilir. Bazen kâbuslar o kadar etkili olur ki, uyuyan kişiyi halen yaşadığı duyguları taşır bir halde uyandırır, ve kişi uzun bir süre etkisinden kurtulamaz.
Arada bir kâbus görmek normal olarak kabul edilmektedir. Ama sürekli kâbus görme durumu daha önemli bir sorunun habercisi olabilir, kişinin uyku düzenini bozabilir ve sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle sürekli kâbus gören kişilerin doktora gitmesi gerekebilir.
Yok benimki çok düzenli sayılmaz henüz doktora gitmeme gerek yok bence :) Bu akşam iyi bir komedi filmi izleyelim bari.

0 yorum on "Kabus Görmek"

etiketler

kopyalamadan önce düşünün!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
 

Burçin'in Dünyası Copyright 2008 Fashionholic Designed by Ipiet Templates Supported by Tadpole's Notez