24 Haziran 2009 Çarşamba

Görünmez Sandalye EgzersiziProf. Dr. Mehmet Öz anlatıyor:

Görünmez Sandalye
Birçoğumuz kilolara kafamızı takarız ama aslında önemli olan bel ölçüsüdür. Çünkü bel ölçünüz genel sağlığınız açısından en iyi ve tek göstergedir. Bel ölçüsü kontrolü programının işe yaraması için ne kadar çok yediğinizi veya yemediğinizi asla düşünmeyeceğiniz pratik bir plana ihtiyacınız var.

Sizi, egzersizin bir parçası olan, son derece basit ama bir o kadar da etkili bir egzersizle tanıştırıyorum. ‘Görünmez Sandalye’ adını verdiğim bu egzersizi herkes yapabilir. Bu egzersiz basit ve çok etkili olup, bütün bacağı güçlendirir. Görünmez Sandalye formülünü uygulamanız içinSırtınızı bir duvara dayayarak sandalyeye oturur gibi havada oturun (sandalye olmadan!) ve avuçlarınızı dizlerinize dayayın. (İdeal olarak, birkaç santim altınıza bir tabure koyun; böylece çalışmanız bittiğinde ona tutunabilir veya doğruca oturabilirsiniz.) Topuklarınızı dizlerinizin tam altında, 90 derecelik açıyla tutun; bu aşamada omuzlarınız arkaya kıvrılmalı, başınız ise duvara dayanmalıdır. Bu şekilde olabildiğince uzun süre durun ve her seferinde süreyi 2 dakika artırmaya çalışın. Yüzünüz gevşek ve nefesiniz düzgün olmalıdır.
Bel çevresinin genişlemesinin sakıncaları:
Bel çevresi büyük olan kişilerde omentum yağ perdesi büyümeye başlar; bu durumun yaratabileceği sakıncalar ise şunlardır:
Böbreklere baskı artabilir.Tansiyon yükselebilir.Karaciğer zehirlenebilir.Kolesterol yükselebilir.İnsülin bloke edilerek, şeker hastalığı ortaya çıkabilir.Safra taşı oluşabilir.

Kaynak: Prof. Dr. Mehmet Öz - "SİZ Diyettesiniz" kitabı

11 yorum on "Görünmez Sandalye Egzersizi"

Nurgül Eryıldır on 24 Haziran 2009 14:15 dedi ki...

ya ben sandaleti alsam, sandalye olayı aşar beni:)))

Burçin on 24 Haziran 2009 15:30 dedi ki...

öyle olsun :) ben buna da başladım bugün.hadi hayırlısı

çekirdekler on 24 Haziran 2009 16:07 dedi ki...

sandalye olayı iyiymiş, birde elleri havaya kaldırıp baş üstünde birleştirip tutmakta metobolizmayı hızlandırıyor biliyormusunuz :)

Burçin on 24 Haziran 2009 16:10 dedi ki...

aa nasıl yapıcaz anlamadım. daha detaylı anlatabilir misiniz çekirdekler? :)

Burçin on 24 Haziran 2009 16:15 dedi ki...

yalnız bu görünmez sandalye egzersizi için Mehmet Öz her seferinde süreyi 2 dakika uzatın demiş bi güzel de ben 55 saniye zor dayandım. Bacaklarım kopuyor sandım :)

Nurgül Eryıldır on 24 Haziran 2009 16:22 dedi ki...

sayın çekirdekler nasıl yani, ellerimiz başımızın üstünde nasıl olacak. Lütfen bizi bilgilendirin. Saygılar

Selin on 25 Haziran 2009 12:13 dedi ki...

Selam Burçin,
İade-i ziyarete geldim.Bloğunda çok faydalı bilgiler var. Her zaman ziyaret etmek isterim. Benim bloğumdan fırında mücver tarifini denemişsin. Umarım güzel olmuştur. Sayfanda tabii ki yayınlayabilirsin. Hatta bundan sonra deneyeceğin bütün tariflerimi de sormadan yayınlayabilirsin. Tanıştığıma sevindim. Her zaman beklerim bloğuma. Sevgilerimle,
Selin

Burçin on 25 Haziran 2009 12:50 dedi ki...

Çok teşekkür ederim.Fırında mücver gerçekten nefis oldu.O gün denemek için az miktarda yapmıştım ama bugün bir tepsi daha yapacağım :) bloguma her zaman beklerim. Ben de çok memnun oldum.

Adsız dedi ki...

bu mücveri çok mettetdiniz bende deniycem bugün bende yapıyorum bi fark yok gibi ama bakalım eminuşun kaşar fikride güzel burçinnnnn beni kaydetttttttt anlamıyorum biliyosun annen

Adsız dedi ki...

o kadar uğraştım aç kaldım 2.5 kilo vermişim 15 günde depresyondayım :(((( yaptığım yürüyüşler yüzmelerin yanında o sandalye hiç kalırdı ama bu kadar olumuş neyse devammmm

Burçin on 28 Haziran 2009 12:52 dedi ki...

heeeeyyy 15 günde 2,5 kilo çok sağlıklı.bence devam et. ben de 1 aydır açım 3 kilo verdim :) ama arada kaytardığım oldu çok

etiketler

kopyalamadan önce düşünün!

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
 

Burçin'in Dünyası Copyright 2008 Fashionholic Designed by Ipiet Templates Supported by Tadpole's Notez